Olga Tokarczuk – polska pisarka znana na całym świecie

Daniel

Olga Tokarczuk to polska pisarka, którą znają ludzie na całym świecie. Jej twórczość sprawia, że czytelnicy zadają sobie wiele czasem niewygodnych pytań. Kim jest Olga Tokarczuk? Jakie jest jej pochodzenie? Kim byli jej rodzice? Gdzie zdobywała wykształcenie? Jak zaczęła się jej kariera pisarska? Na te i inne pytania odpowiada artykuł przedstawiony poniżej. 

Skąd pochodzi Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk jest polską pisarka, poetką, autorką scenariuszy oraz eseistką. Postawiła na karierę pisarską choć z zawodu jest psychoterapeutką i wiele lat pracowała w tej profesji. Autorka urodziła się 29 stycznia 1962 roku w miejscowości Sulechów. Uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Kietrzu. Po szkole średniej zamieszkała w Warszawie. W stolicy Tokarczuk dostała się na wydział psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jako studentka była wolontariuszką. Pomagała osobom mającym problemy psychiczne. Fascynowała się także Carlem Jungiem, szwajcarskim psychiatrą i naukowcem, co często uwidacznia się w jej twórczości. Po ukończeniu studiów Olga Tokarczuk przez jakiś czas pracowała w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu jako psychoterapeutka. Prywatnie jest żoną Grzegorza Zygadlo i na stale mieszka we Wrocławiu. Jej rodzice to Józef i Wanda Tokarczukowie. Oboje to nauczyciele. Pisarka ma syna z poprzedniego małżeństwa o imieniu Zbigniew.

Jak Olga Tokarczuk postawiła na pisarstwo?

Początkowo autorka pracowała na dwa etaty. Była jednocześnie pisarką i pracowała w poradni. Dopiero, gdy jej teksty zaczęły dochodzić do większej publiczności porzuciła pracę jako psychoterapeutka i skupiła się w 100% na karierze pisarskiej. Zadebiutowała już w 1979 roku, choć wtedy pisała pod pseudonimem. Jej pierwszą powieścią była książka “Podróż ludzi księgi”. Została wydana w 1993 roku. Poza tym na swoim koncie Olga Tokarczuk ma takie teksty jak “Księgi Jakubowe”, “Bieguni”, “Prawiek i inne czasy” oraz wiele innych. W 2019 roku pisarka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.