Olga Tokarczuk – kim jest laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury?

Daniel

Olga Tokarczuk to Polka, która jest znana nie tylko w naszym kraju. Jej sława dotarła już poza jego granice, a jej twórczość przyciąga ludzi niezależnie od wieku, płci, czy poglądów. Kim jest Olga Tokarczuk? Skąd pochodzi? Gdzie się urodziła? Jaką szkołę ukończyła? Jak zaczęła się jej kariera? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Pochodzenie i życie prywatne Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to polska pisarka i eseistka, która przyszła na świat 29 stycznia 1962 roku. Miało to miejsce w Sulechowie. Do szkoły chodziła w Kietrzu. Szkoła jaką ukończyła to Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida. Po skończeniu szkoły średniej autorka przeprowadziła się do Warszawy. Została studentką Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęła naukę na wydziale psychologii. W tracie studiów udzielała się jako wolontariuszka w miejscach, w których potrzebna była pomoc osobom z problemami psychicznymi. W tamtym okresie zainteresowały ją prace szwajcarskiego psychiatry, naukowca i psychologa Carla Gustava Junga. Wpływ Junga widać w niektórych pracach autorki. Po studiach Tokarczuk rozpoczęła pracę jako psychoterapeutka. Pracowała w Wałbrzychu w poradni zdrowia psychicznego. Prywatnie jest córką Józefa i Wandy Tokarczuków. Jej rodzice to z zawodu nauczyciele. Jest matką Zbigniewa Fingasa, którego ma z pierwszego małżeństwa. Obecnie jest żoną Grzegorza Zygadło. Mieszka we Wrocławiu.

Kariera pisarska

Na początku swojej kariery pisarskiej Olga tokarczuk (www.taniaksiazka.pl) próbowała połączyć pracę w przychodni z pisaniem tekstów. Zrezygnowała z pracy jako psychoterapeutka, gdy jej pierwsze teksty zaczęły odnosić sukcesy i dochodzić do szerszego grona odbiorców. Jej debiut pisarski miał miejsce w 1979 roku w piśmie o tytule “Na przełaj”. Pisała wtedy pod pseudonimem, który brzmiał Natalia Borodin. Pierwsza powieść autorki ukazała się w roku 1993 i miała tytuł “Podróż ludzi księgi”. Już pierwsza książka przyniosła autorce nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Na jej koncie są takie teksty jak “E.E., “Księgi Jakubowe”, “Bieguni”, “Dom dzienny, dom nocny” oraz “Prawiek i inne czasy”. Olga Tokarczuk w swojej karierze pisała także opowiadania takie jak: “Szafa”, “Gra na wielu bębenkach” oraz “Opowieści wigilijne”.